Lysrör 14W 830 1350Lm - 55 cm
Art.nr. 2051002301
Hos Lysrörsbutiken hittar du ett brett utbud av T5-lysrör och LED T5-rör för både bostäder, företag och tekniska installationer. T5-rör används i många moderna armaturer där det ställs krav på hög energieffektivitet, stabil drift och korrekt ljusfördelning. Sortimentet omfattar flera... Läs mer
Art.nr. 2051002301
Art.nr. 5651134100
Art.nr. 5651800418
Art.nr. 2051002343
Art.nr. 2051002327
Art.nr. 5651231155
Art.nr. 4050300796758
Art.nr. 2051002314
Art.nr. 2051004639
Art.nr. 5651441178
Art.nr. 5651353253
Art.nr. 2051005706
Art.nr. 2051004642
Art.nr. 2051002356
Art.nr. 5651130324
Art.nr. 5651001819
Art.nr. 05702
Art.nr. 2051001483
Art.nr. 2051005586
Art.nr. 2051002372
Art.nr. 05736
Art.nr. 05714
Art.nr. 2051005395
Art.nr. 5651803253
Hos Lysrörsbutiken hittar du ett brett utbud av T5-lysrör och LED T5-rör för både bostäder, företag och tekniska installationer. T5-rör används i många moderna armaturer där det ställs krav på hög energieffektivitet, stabil drift och korrekt ljusfördelning. Sortimentet omfattar flera längder, wattal och ljusfärger, så att du enkelt hittar det rör som passar din befintliga armatur.
T5-lysrör används ofta i kontor, butiker, institutioner, verkstäder och andra installationer med linjär belysning.
När du ska byta ut ett T5-lysrör eller välja LED-ersättare bör du särskilt kontrollera:
• Längd: t.ex. ca 55 cm, 85 cm, 115 cm eller 145 cm
• Effekt (watt): ska matcha installationens krav
• Sockel: T5-rör har normalt G5-sockel
• Ljusfärg: varmvit, neutralvit eller dagsljus
• LED-kompatibilitet: om röret kräver HF-drivdon eller ombyggnad av kopplingen
Rätt kombination ger stabil drift, korrekt ljusstyrka och lång livslängd.
Ett T5-lysrör är ett linjärt lysrör med mindre diameter än traditionella T8-lysrör och används i kompakta armaturer med hög effektivitet. Den mindre diametern gör T5-lysrör lämpliga för moderna installationer där armaturerna är konstruerade för elektronisk förkoppling och energieffektiv drift.
Många installationer kan i dag uppgraderas till LED T5-rör: som ger lägre strömförbrukning, längre livslängd och mindre underhåll jämfört med klassiska lysrör.
T5-rör används ofta i:
• Kontor och kommersiella byggnader
• Skolor och institutioner
• Butiker och utställningsytor
• Verkstäder och tekniska utrymmen
• Infällda och pendlade armaturer
De lämpar sig särskilt väl där man vill ha jämn belysning och energieffektiv drift.
LED T5-rör kan i många fall användas som ersättare för traditionella T5-lysrör. Fördelar med LED är bland annat:
• Lägre energiförbrukning
• Snabb start utan flimmer
• Längre livslängd
• Minskat underhåll
Det är viktigt att kontrollera om LED-lysröret är kompatibelt med befintligt HF-drivdon eller kräver anpassning av installationen.
• Stort utbud av T5-lysrör och LED T5-rör
• Flera längder, wattal och ljusfärger
• Driftsäkra lösningar för fasta installationer
• Professionell kvalitet för bostäder och företag
• Snabb leverans från lager
Oavsett om du ska byta ut ett befintligt T5-lysrör eller uppgradera till LED hittar du rätt lösning här.
Se även hela vårt utbud av lysrör.