DULUX D 18W/830 G24D-2
Art.nr. 5655005921
Hos Lysrörsbutiken hittar du ett brett och professionellt utbud av Typ D (G24D) 2-stiftssockel samt tillhörande kompaktlysrör och ljuskällor för både privata och företagsinstallationer. Den här sockeltypen, även känd som G24D-sockel, 2-stifts kompaktlysrörssockel eller **D-sockel, är en av de vanligaste... Läs mer
Art.nr. 5655005921
Art.nr. 2055402363
Art.nr. 2055402525
Art.nr. 5655005536
Art.nr. 5655005507
Art.nr. 5655006373
Art.nr. 2055402622
Art.nr. 8539520000
Art.nr. 2055402732
Art.nr. 2055405085
Art.nr. 5655005950
Art.nr. 5655005086
Art.nr. 5655005112
Art.nr. 2055402994
Art.nr. 05591
Art.nr. 05586
Art.nr. 5655005471
Art.nr. 2055402949
Art.nr. 2055402570
Art.nr. 2055405056
Art.nr. SIG929001201301
Art.nr. 5657042607
Art.nr. 2055402787
Hos Lysrörsbutiken hittar du ett brett och professionellt utbud av Typ D (G24D) 2-stiftssockel samt tillhörande kompaktlysrör och ljuskällor för både privata och företagsinstallationer. Den här sockeltypen, även känd som G24D-sockel, 2-stifts kompaktlysrörssockel eller **D-sockel, är en av de vanligaste sockeltyperna för kompaktlysrör (PL) och LED-kompaktrör i armaturer med lågt och medelhögt effektbehov.
G24D 2-stiftssocklar används framför allt i kontor, butiker, institutioner och bostadsbelysning, där man vill ha effektiv, jämn och energieffektiv belysning. De är pålitliga, enkla att installera och kompatibla med ett stort utbud av klassiska PL-rör och moderna LED-alternativ, som alla passar i samma 2-stifts G24D-sockel.
En Typ D (G24D) 2-stiftssockel är en standardiserad lampsockel med två stift (pins), avsedd att hålla och förse kompaktlysrör med ström, framför allt de med G24D-sockel. Beteckningen ”G24D” betyder att lampan har två ben placerade på ett visst avstånd och med en viss mekanisk form, vilket säkerställer korrekt elektrisk anslutning och säker montering i armaturen.
Sockeln används typiskt tillsammans med:
PL-kompaktlysrör med G24D-sockel
LED-kompaktrör med G24D-sockel
De matchande sockeltyperna gör att lampan passar korrekt och fungerar optimalt i armaturen.
Ljuskällor med G24D 2-stiftssockel finns i många olika belysningsmiljöer där man behöver:
Effektiv kontorsbelysning
Butiks- och detaljhandelsbelysning
Institutioner som skolor och sjukhus
Bostadsinstallationer
Lager & produktionslokaler
Den här sockeltypen lämpar sig särskilt för PL-rör (kompaktlysrör) samt moderna LED-kompaktrör med G24D-sockel, som ger god ljusfördelning och energieffektivitet.
Att välja en G24D 2-stiftssockel ger flera fördelar:
Enkel installation: 2-stiftssystemet gör det lätt att byta ljuskälla utan verktyg.
Bred kompatibilitet: Passar både traditionella PL-kompaktlysrör och moderna LED-kompaktrör med G24D-sockel.
Energieffektivitet: Moderna LED-kompaktrör drar betydligt mindre energi än gamla lysrör.
Lång livslängd: LED-varianter kan hålla upp till 30 000 timmar eller mer.
Mångsidig användning: Passar många armaturer i både företag och privata hem.
Många väljer i dag att byta ut klassiska PL-kompaktlysrör mot energieffektiva LED-kompaktrör med G24D-sockel. LED-versionerna ger typiskt:
Lägre energiförbrukning
Omedelbar full ljusstyrka
Inget kvicksilver
Längre livslängd
Mindre värmeutveckling
Flera LED-kompaktrör är utformade för att fungera direkt i befintliga armaturer utan att installationen ändras, vilket gör övergången till LED enkel och ekonomisk.
Hos Lysrörsbutiken hittar du ett stort utbud av:
G24D 2-stiftssocklar
PL-kompaktlysrör med G24D-sockel
LED-kompaktrör med G24D-sockel
Relaterade belysningstillbehör
Vi levererar till både privatpersoner och yrkesverksamma med:
Snabb leverans
Fackmannamässig rådgivning
Kända märken och CE-märkta produkter som uppfyller gällande standarder.
Vad betyder G24D i en sockel?
G24D anger en tvåstiftad sockeltyp för kompaktlysrör (PL) eller LED-kompaktrör med ett visst stiftavstånd och en viss mekanisk form, utformad för att passa i kompatibla armaturer.
Kan jag byta ut ett PL-kompaktlysrör mot LED i samma G24D-sockel?
Ja, många LED-kompaktrör med G24D-sockel är gjorda för att passa direkt i befintliga armaturer, så att du kan uppgradera till mer energieffektiv belysning utan att byta sockel.
Vilka wattstyrkor finns med G24D-sockel?
Det finns G24D-rör i olika effektklasser, typiskt omkring 10-18 W för traditionella PL-rör, och moderna LED-varianter med lägre effekt och motsvarande lumen.