Mastercolour CDM-TM Mini 20W 830 PGJ5
Art.nr. 2053665995
Metallhalogenlampor är kraftiga ljuskällor som används i professionella installationer, industri, lagerhallar, strålkastare och större belysningsanläggningar där det krävs hög ljusstyrka och stabil drift. I sortimentet hittar du metallhalogenlampor i flera wattstyrkor, sockeltyper och ljusfärger, så att du kan välja rätt... Läs mer
Art.nr. 2053665995
Art.nr. 2040300098
Art.nr. 5652513830
Art.nr. 2052090985
Art.nr. 8711500733986
Art.nr. 4050300362380
Art.nr. 2052800117
Art.nr. 8711500204523
Art.nr. 8711500200259
Art.nr. 2052040139
Art.nr. 2040300522
Art.nr. 2052090927
Art.nr. 2052001178
Art.nr. 5652001724
Art.nr. 5652812887
Art.nr. 5652512213
Art.nr. 2052001152
Art.nr. 5652812489
Art.nr. 2052090587
Art.nr. 4008321525970
Metallhalogenlampor är kraftiga ljuskällor som används i professionella installationer, industri, lagerhallar, strålkastare och större belysningsanläggningar där det krävs hög ljusstyrka och stabil drift. I sortimentet hittar du metallhalogenlampor i flera wattstyrkor, sockeltyper och ljusfärger, så att du kan välja rätt lösning både för utbyte och nya installationer.
Metallhalogenljuskällor är kända för sitt höga lumenflöde, bra färgåtergivning och långa livslängd. Därför används de ofta inom företag, idrottsanläggningar, utomhusbelysning, butiker och produktion, där kraftigt och jämnt ljus är avgörande.
Metallhalogenlampor används typiskt till:
Industribelysning och produktion
Lagerhallar och verkstäder
Strålkastare och utomhusinstallationer
Idrottsbelysning
Butiks- och utställningsljus
Scen- och eventbelysning
De lämpar sig särskilt väl för stora ytor där det krävs hög ljusstyrka och professionell ljuskvalitet.
Metallhalogen är fortsatt en populär lösning i många installationer, eftersom de erbjuder:
Mycket hög ljusstyrka
Stabil ljusfärg
Bra färgåtergivning
Lång livslängd
Effektiv belysning för större rum
Lämpliga för professionella armaturer
När du väljer metallhalogenlampa bör du kontrollera:
Watt (t.ex. 35W, 70W, 150W, 250W, 400W, 1000W)
Sockeltyp (E27, E40, G12, GU6.5 m.fl.)
Färgtemperatur
Ljusstyrka (lumen)
Kompatibilitet med förkoppling och armatur
Metallhalogenlampor kräver normalt korrekt förkoppling och tändutrustning för optimal funktion.