Osram 11W Lampa - Orange E27 (E)
Art.nr. 5650001975
Färgade lampor används för dekorativ belysning, festbelysning och installationer där ljuset ska skapa stämning eller visuell effekt snarare än vanlig vit belysning. Här hittar du färgade lampor i flera färger, tekniker och socklar, så att du enkelt kan välja rätt... Läs mer
Art.nr. 5650001975
Art.nr. 5650002000
Art.nr. 5650001988
Art.nr. 5650001991
Art.nr. 7850200516
Art.nr. 7850200529
Art.nr. 9004102283
Art.nr. 2057808897
Art.nr. WOJ+14112
Art.nr. WOJ+14113
Art.nr. 2057808907
Art.nr. 2057808910
Art.nr. 2057808923
Art.nr. 15491
Art.nr. 9115298
Art.nr. 4004353090547
Art.nr. 4004353030530
Art.nr. 4004353090523
Art.nr. 4004353090516
Art.nr. 5650001962
Art.nr. 118411
Art.nr. 118404
Art.nr. 7850200532
Art.nr. 7850200480
Färgade lampor används för dekorativ belysning, festbelysning och installationer där ljuset ska skapa stämning eller visuell effekt snarare än vanlig vit belysning. Här hittar du färgade lampor i flera färger, tekniker och socklar, så att du enkelt kan välja rätt lösning för både inomhus- och utomhusbruk.
Färgade ljuskällor finns ofta som LED-lampor med låg strömförbrukning, stabil ljusfärg och lång livslängd. De används typiskt i ljusslingor, festbelysning, butiker, utställningar, event och dekorativa installationer, där färgat ljus används för att framhäva omgivningen eller skapa stämning.
Färgade lampor används typiskt till:
festbelysning och dekoration
ljusslingor och utomhusbelysning
butiker och utställningar
event- och scenbelysning
stämningsbelysning i hemmet
dekorativa installationer
Den här typen av lampa väljs framför allt när ljusfärgen är viktigare än neutral arbetsbelysning.
När du väljer färgad lampa bör du kontrollera:
vilken färg du vill ha
sockeltyp (till exempel E27 eller annan sockel)
LED eller traditionell teknik
om lampan ska användas inomhus eller utomhus
önskad ljusstyrka
Rätt val ger optimal kompatibilitet och önskad ljuseffekt.