LED startare
Art.nr. 1842
Lysrör är en typ av ljuskälla som används för effektiv och jämn belysning i både privata och professionella installationer. Lysrör fungerar med hjälp av en gasurladdning i röret, som omvandlas till synligt ljus via en fluorescerande beläggning. Läs mer
Art.nr. 1842
Art.nr. 2051002301
Art.nr. 5651134100
Art.nr. 5651800418
Art.nr. 8051015017
Art.nr. 8051015101
Art.nr. 2051002343
Art.nr. 2051002327
Art.nr. 5651231155
Art.nr. 4050300796758
Art.nr. 2051002314
Art.nr. 2051004639
Art.nr. 5651441178
Art.nr. 5651353253
Art.nr. 2051005706
Art.nr. 2051004642
Art.nr. 2051002356
Art.nr. 8051015114
Art.nr. 5651130324
Art.nr. 5651001819
Art.nr. 05702
Art.nr. 2051001483
Art.nr. 2051005586
Art.nr. 2051002372
Lysrör är en typ av ljuskälla som används för effektiv och jämn belysning i både privata och professionella installationer. Lysrör fungerar med hjälp av en gasurladdning i röret, som omvandlas till synligt ljus via en fluorescerande beläggning.
Lysrör används typiskt på kontor, i verkstäder, lagerhallar och institutioner, där det behövs stabil drift, hög ljusstyrka och bra ljusfördelning över större ytor. De är kända för sin höga ljuseffektivitet och långa livslängd jämfört med traditionella ljuskällor.
Det finns flera typer av lysrör, bland annat T8, T5 och T9, som varierar i diameter, sockel och användningsområde. Valet av lysrör beror på armaturen och den önskade belysningen.
Idag väljer många att byta till LED-lysrör, som ger lägre energiförbrukning, längre livslängd och omedelbar start utan flimmer.
Hos Lysrörsbutiken hittar du ett brett utbud av lysrör i T8, T5 och T9 i flera längder och wattstyrkor. Vi erbjuder konkurrenskraftiga priser och snabb leverans, så att du enkelt kan hitta och beställa rätt lysrör för ditt behov. Sortimentet täcker de vanligaste typerna, så att du enkelt hittar rätt lysrör till din armatur.
Oavsett om du söker T8-lysrör 120 cm 36W, T8 150 cm 58W, T5-lysrör med G5-sockel eller cirkulära T9-lysrör hittar du de relevanta varianterna samlade här.
T8-lysrör är det vanligaste valet och passar de allra flesta armaturer med G13-sockel. De är utmärkta både för utbyte och nya installationer på kontor, lager och i verkstäder, där det behövs stabil och jämn belysning.
60 cm (t.ex. 18W)
120 cm (t.ex. 36W)
150 cm (t.ex. 58W)
T8-rör ger jämn och bred ljusfördelning och lämpar sig för:
Kontorsbelysning
Lagerhallar
Produktionsytor
Verkstäder och garage
T5-lysrör har mindre diameter än T8 och används typiskt i nyare och mer kompakta armaturer. De har G5-sockel och är kända för hög effektivitet och stabil drift.
T5-rör används ofta i:
Kontorsmiljöer
Butiker och detaljhandel
Tekniska installationer
Armaturer med begränsat utrymme
Vid utbyte är det viktigt att välja rätt längd, watt och sockel.
T9-lysrör är cirkulära (runda) rör som används i specifika tak- och designarmaturer. De ger jämn 360° ljusfördelning och används typiskt i:
Vardagsrum och uppehållsrum
Trapphus
Äldre takarmaturer
Institutioner och gemensamma ytor
T9-rör måste väljas exakt efter diameter och effekt för att passa rätt i armaturen.
När du ska välja lysrör bör du vara uppmärksam på:
Är du osäker kan du ofta utgå från ditt nuvarande rör och välja samma specifikationer.
Lysrör finns i olika färgtemperaturer, vanligtvis:
3000K: varmvit
4000K: neutralvit
6500K: kallvit/dagsljus
Valet beror på rummets funktion och önskad ljusupplevelse.
Många väljer idag att byta ut traditionella lysrör mot LED-lysrör, som ger:
✔ Lägre energiförbrukning
✔ Snabbare start
✔ Inget kvicksilver
✔ Längre livslängd
Om du överväger en konvertering bör du säkerställa att den är kompatibel med den befintliga armaturen.
Här hittar du ett brett utbud av:
T8-lysrör (G13)
T5-lysrör (G5)
Cirkulära T9-lysrör
Flera längder och wattvarianter
Beställ enkelt online och välj den lösning som passar din armatur och ditt installationsbehov.
T8-lysrör är den klassiska standarden med G13-sockel och används ofta i äldre armaturer i lager, verkstäder och kontor. T5-lysrör har mindre diameter, använder G5-sockel och finns typiskt i nyare och mer kompakta armaturer.
Du ska välja lysrör efter längd, watt och sockeltyp. De vanligaste T8-lysrören är t.ex. 60 cm (18W), 120 cm (36W) och 150 cm (58W). Det är viktigt att välja samma typ som armaturen är avsedd för.
Ja, många väljer idag att byta ut traditionella lysrör mot LED-lysrör. LED-rör drar mindre energi, tänds snabbare och har längre livslängd. Det är dock viktigt att kontrollera kompatibiliteten med armaturen.
Lysrör finns typiskt i 3000K (varmvit), 4000K (neutralvit) och 6500K (dagsljus). 4000K används ofta på kontor och i verkstäder, medan 3000K ger ett behagligare ljus i vardagsrum.
Vi har både klassiska lysrör och moderna alternativ till alla typer av armaturer.