Halogenlampa 10W. G4 12V. KLAR (E)
Art.nr. 8443
Välkommen till vårt stora utbud av lampor och LED-lampor. Den här sidan är huvudkategorin för alla lampor och samlar hela sortimentet på ett ställe, från de vanligaste E27-lamporna och GU10-lamporna till speciallampor och tekniska ljuskällor. Läs mer
Art.nr. 8443
Art.nr. 8411
Art.nr. 8445
Art.nr. A3-2
Art.nr. 1842
Art.nr. 14010
Art.nr. 8435
Art.nr. 2051002301
Art.nr. 5655011410
Art.nr. 2055402965
Art.nr. 5651134100
Art.nr. 2055432977
Art.nr. 5651800418
Art.nr. 871237
Art.nr. 871235
Art.nr. 5655005507
Art.nr. 5655006373
Art.nr. 5655005536
Art.nr. 7613346460044
Art.nr. 8051015017
Art.nr. 8051015101
Art.nr. 5650667115
Välkommen till vårt stora utbud av lampor och LED-lampor. Den här sidan är huvudkategorin för alla lampor och samlar hela sortimentet på ett ställe, från de vanligaste E27-lamporna och GU10-lamporna till speciallampor och tekniska ljuskällor.
Oavsett om du söker en lampa till en lampa, spotbelysning eller funktionell belysning för hem och företag hittar du här rätt lampor i många olika sockeltyper, ljusstyrkor och varianter.
I den här kategorin hittar du lampor till i stort sett alla gängse och specialiserade sockeltyper, bland annat:
E27-lampa: den mest använda lampan till taklampor och golvlampor
E14-lampa: ofta använd i mindre lampor och dekorativ belysning
GU10-lampa: populär spotlampa till kök, hall och badrum
G9-lampa: kompakta lampor till små armaturer
MR16-lampa (GU5.3): lågvoltsspotlampor
G4-lampa: små stiftlampor till möbel- och specialbelysning
Den här sidan fungerar som översikt och ingång till alla lampor, oavsett vilken sockel eller typ du letar efter.
LED-lampor är i dag det självklara valet när man ska köpa nya lampor. En LED-lampa drar märkbart mindre ström än traditionella lampor och har dessutom längre livslängd och mer stabilt ljus.
Fördelar med LED-lampor:
Låg energiförbrukning
Lång livslängd
Snabb start utan uppvärmning
Mindre värmeutveckling
Finns till alla gängse sockeltyper som E27, E14, GU10 och G9
Därför väljer både privatpersoner och företag LED-lampor som standard.
I sortimentet finns även:
Dimbara lampor, däribland dimbara LED-lampor
Färgade lampor för dekorativ belysning
Lysrör och LED-lysrör
Speciallampor för ugnar, industri och tekniska installationer
Den breda sammansättningen gör sidan till den naturliga huvudkategorin för lampor.
Vårt utbud av lampor täcker alla användningsområden:
Lampor till vardagsrum, kök och sovrum
Spotlampor till hall, badrum och kök
Lampor till kontor, butik och företag
Lampor till garage, verkstad och industri
Med rätt lampor får du korrekt ljusstyrka, bra färgåtergivning och energieffektiv belysning.
När du väljer lampor bör du ta ställning till:
Sockeltyp (t.ex. E27-sockel, GU10, E14)
Ljusstyrka (lumen)
Färgtemperatur (varmvit, neutralvit eller kallvit)
Om lampan ska vara dimbar
På den här sidan kan du enkelt klicka vidare till den lamptyp som passar ditt behov.
När du köper lampor hos oss får du:
Stort utbud av LED-lampor och klassiska lampor
Lampor till alla sockeltyper: inklusive E27-lampor och GU10-lampor
Kvalitetsprodukter för både privatpersoner och proffs
Enkel beställning online och snabb leverans
Oavsett om du letar efter en E27-lampa, GU10-lampa, E14-lampa eller andra speciallampor hittar du dem här. Den här sidan samlar alla våra lampor och fungerar som utgångspunkt för hela ditt belysningssortiment.
Det beror på sockel, ljusstyrka och användning. De flesta väljer E27-lampor till vanliga lampor och GU10-lampor till spotlights. Se vårt utbud av LED-lampor och hitta lösningen som passar ditt behov.
LED-lampor drar mindre ström, har längre livslängd och ger stabilt ljus. Därför är LED i dag standardvalet i både hem och företag.
De vanligaste sockeltyperna är E27, E14 och GU10. Du kan ta reda på typen genom att kontrollera din nuvarande lampa eller titta på våra kategorier för lampor efter sockel.
2700K ger varmt och mysigt ljus, medan 3000-4000K ger ett mer neutralt och funktionellt ljus till kök och arbetsytor.
Ja, i de flesta fall kan LED-lampor ersätta traditionella lampor, så länge sockel och storlek passar.